همراه مادر
همراه مادر
محدوده کاربری
پرسش های من
مقالات مخصوص من
پیغام های خصوصی
آرشیو مطالب مرتبط
علاقه ها
تقویم های من
مشخصات من
مشخصات فرزندانم
تنظیمات سایت


امکانات فوق تنها مخصوص اعضاست ...
عضو ما باشید
امکانات سایت
در مورد اسپرم و تخمک بیشتر بدانیم(بخش دوم)
(آمیزش و لقاح)

نگارش: همراه مادر

علاقه ها برای افزودن به علاقه ها با شناسه خود وارد و یا عضو شوید.

تخمک

در هر سيکل يک يا چند فوليکول حاوي تخمک، بالغ مي شوند و طي تخمک گذاري از تخمدان بيرون مي افتند. اين تخمک ها که دورن فضاي شکمي و مقابل دهانه لوله هاي فالوپ رها شده اند، توسط لوله هاي فالوپ گرفته مي شوند.لوله هاي فالوپ داراي مژک هايي هستند که حرکات زنشي به سمت جسم رحم دارند.


تخمک رها شده، درون لوله فالوپ به سمت جسم رحم حرکت مي کند. اسپرم هم از سمت مقابل از واژن به سمت جسم رحم در حال بالا آمدن بود. غالب اوقات اسپرم و تخمک در انتهاي لوله فالوپ و ابتداي جسم رحم به يکديگر مي رسند. حالا اسپرم بايد وارد تخمک بشود تا بتواند با تخمک ترکيب بشود.

دور تا دور تخمک را لايه هاي پروتئيني ضخيمي گرفته است تا از تخمک گرانبها در سفرش از تخمدان ها به جسم رحم، حفاظت بکند. اسپرم براي ورود به تخمک بايد از سد اين لايه پروتئيني غليظ بگذرد.

اسپرم اين کار رابوسيله آنزيم هاي موجود در کلاهک خود انجام ميدهد. در واقع اسپرم بوسيله اين آنزيم ها، تخمک را سوراخ کرده و وارد آن مي شود. براي بارور کردن هر تخمکي فقط يک اسپرم کافي است اما گفتيم که در هر بار انزال ميليون ها اسپرم وارد دستگاه تناسلي خانم مي شوند.

حالا چگونه از ورود بقيه اسپرم ها جلوگيري ميشود؟

بعد از ورود اولين اسپرم به درون تخمک، اطراف تخمک بوسيله لايه پروتئيني غليظ ديگري گرفته مي شود که اين لايه پروتيئيني بوسيله هيچ اسپرمي قابل خراب شدن نيست. بنابراين اسپرم هاي بعدي نخواهند توانست وارد تخمک بشوند. طول عمر اسپرم ها يک هفته است ولي فقط تا 48 ساعت قابليت باروري دارد. ولي تخمک 24 و به ندرت 48 ساعت زنده مانده و قابليت باروري دارد. بنابراين اسپرم هايي که نتوانسته اند به تخمک راه پيدا بکنند، درون دستگاه تناسلي خانم مرده و توسط سيستم دفاعي بدن خانم، حذف مي شوند.

درون اسپرم و تخمک يک نسخه کپي از ژن هاي آقا و خانم وجود دارد. اين نسخه هاي ژنتيکي بايد با هم ترکيب شده و نسخه جديد ژنتيکي براي جنين بسازند. اين عمل لقاح نام دارد.

 اما نسخه هاي ژنتيکي چه هستند؟

تمام صفاتي که هرکدام از ما داريم، مثل رنگ چشم، بلندي قد و جعد موها، همگي بر روي يک سري سلول به نام کروموزوم بصورت کد هايي به نام ژن، نوشته شده اند. در واقع دستور العمل ساختن تمام بخش هاي بدن هرکدام از ما، از روي اين ژن ها گرفته مي شود. صفات يک نوزاد در واقع انتخابي تصادفي از صفات پدر و مادر اوست. گاهي اين انتخاب بر حسب اين است که ژن اين صفت در کدام يک از ايشان قوي تر بوده و بروز بيشتري داشته است.

به تخمک و اسپرم برگرديم. وقتي نسخه ژنتيکي درون اسپرم و تخمک با هم ترکيب شدند، نسخه ژنتيکي جديدي به صورت تصادفي، ساخته مي شود که در واقع همان الگوي ژنتيکي فرزند اين پدر و مادر است. اين سلول جديد حالا تخم نام دارد و جنين را خواهد ساخت. حالا اين تخم که در جسم رحم از ترکيب اسپرم و تخمک ساخته شده است، در يکي از ديواره هاي رحم، در لايه اندومتر که در بالا توضيح داده شد، جايگزين مي شود به اين ترتيب که بافت مخاطي اندومترديواره را سوراخ کرده و درون آن قرار مي گيرد و رشد و تغييرات خود را شروع مي کند.

آنچه بسیاری از مردم نمی دانند، این است که چگونه این فرآیند را کارآمدتر کنند، به طوری که هر وقت تصمیم گرفتید، بهترین فرصت را برای باردار شدن در اختیار خود قرار دهید.برای این منظور ، لازم است کمی درباره ی تخمک گذاری – آزاد شدن تخمک از تخمدان – صحبت کنیم که در هر دوره ی قاعدگی یک بار اتفاق می افتد ( معمولاً ماهی یک بار).

پس از آزاد شدن تخمدان، چند روز طول می کشد تخمک به آرامی وارد لوله ی فالوپ شود و پس از آن به رحم ( یا زهدان ) برسد، اکثراً بارداری زمانی اتفاق می افتد که تخمک در مدت 24 ساعت پس از آزاد شدن از تخمدان، و در طی عبور از لوله ی فالوپ بارور شود و آنگاه رویان جوان در دیواره ی رحم لانه گزینی کند. برای باردار شدن، وظیفه ی شما ( شما و پدر آینده ) این است که هر چه زودتر ( به نحو مطلوب در مدت 12 تا 24 ساعت ) پس از تخمک گذاری ، اسپرم را با تخمک مواجه کنید.

بهترین زمان مطلق برای آمیزش ، 12 ساعت قبل از تخمک گذاری است. بدین ترتیب به محض آنکه تخمک بیرون می آید، اسپرم در جای مناسب قرار می گیرد. اسپرم در داخل بدن زن برای 24 تا 48 ساعت زنده می ماند، گرچه مشاهده شده که بعضی اسپرم ها، بعد از هفت روز از عمرشان، تخمک ها را بارور کرده اند. هیچ زوجی نباید روی اولین اقدام برای بارداری حساب کند. به طور متوسط در هر ماه 15 تا 25 درصد شانس دارید. تقریباً نیمی از تمام زوج هایی که برای بارداری اقدام می کنند، در مدت چهار ماه باردار می شوند. ظرف مدت شش ماه، سه چهارم آن ها موفق می شوند، در یک سال ، 85 درصد، و در مدت دو سال، آمار موفقیت تا 93 درصد می رسد. در صورتی که به مدت یک سال یا بیشتر در بارداری ناموفق بودید، بررسی و ارزیابی باروری توصیه می شود.


تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید یا درباره این مطلب اظهار نظر کنید:
نام:
کشور:
متن:
کد امنیتی:
Captcha
 عدد بالا را در این قسمت وارد کنید.  

ایران   خواهر نوشته است: 1392/10/28 00:54

مادر

0 0


اگر این اظهارنظر را مفید میدانید می توانید از نویسنده تشکر کنید.
ایران   1111 نوشته است: 1392/10/28 00:51

22222

0 0


اگر این اظهارنظر را مفید میدانید می توانید از نویسنده تشکر کنید.
ایران   سیبسی نوشته است: 1392/10/28 00:48

منهل

0 0


اگر این اظهارنظر را مفید میدانید می توانید از نویسنده تشکر کنید.